הרכבת ה"צוות המנצח"
לפי תיאורית: "הפאזל האנושי"- FTM / ענת גבע
 
...נסו לדמיין לעצמכם את אנשי הצוות שלכם מגיעים לעבודה מידי יום בשמחה ובהתלהבות, מלאי מוטיבציה ותחושה של הגשמה וסיפוק עצמי.
דמיינו אותם  מתקשרים באופן חיובי, מבינים זה את זה,מקשיבים ומעודדים זה את זה, פותרים את הקונפליקטים שעולים ביניהם באופן חיובי וללא התערבות מצידכם.
 נשמע כמעט דמיוני, הלא כן?
 
אכן, עבודת צוות וניהול צוות אינו דבר פשוט. כל מי שניהל צוות יודע שזו אומנות הדורשת השקעה רבה של חשיבה ושל אנרגיה. כל מי שעובד או עבד אי פעם בצוות מודע למורכבות של העניין. המורכבות והקשיים נובעים מן העובדה שכל אדם בצוות הוא "עולם ומלואו". כל אחד מאיתנו – מנהלים ועובדים הוא בעל תפיסת עולם שונה, מטרות שונות, קצב שונה, סגנון והתנהלות שונים במישור המקצועי כמו גם במישור האישי.
 
כיצד ניתן לגשר על השונות והייחודיות של קבוצת אנשים החייבים לתפקד כצוות עבודה? כיצד ניתן לרתום את השונות הזו לטובת המטרות והארגון?
על שתי שאלות מפתח אלה ננסה לענות במאמר זה?
 
במהלך השנים, נכתבו בנושא תיאוריות שונות בתחום הפסיכולוגיה החברתית ותורות ניהול מגוונות.
 
על בסיס התיאוריות הללו פותח ב"גבע סדנאות"- מרכז לפיתוח ארגוני, מודל ייחודי ויישומי המשמש כלי ניהולי חשוב בנושא ניהול צוות כמו גם בנושאים אחרים:
 
 "הפאזל האנושי" – מודל הטיפוסים - FTM
הטמעת המודל מסייעת למנהלים בכל הדרגים לאבחן ולהכיר את העובדים, את סגנונם האישי והעדפותיהם ומקנה להם כלים יישומיים המאפשרים להשתמש בידע זה ע"מ להציב את האדם הנכון לתפקיד הנכון בזמן הנכון, ליצור גורמי הנעה אופטימאליים בקרב העובדים ותקשורת חיובית ויעילה בצוות ובארגון כולו.
הטמעת המודל בקרב צוותים מראה תוצאות מדהימות של שיפור התקשורת והאווירה בקרב הצוותים ובארגון כולו, ושיפור בתהליכי העבודה ובהשגת היעדים הצוותיים והארגוניים .
 
מודל- FTM     ) FOUR TIPES MODEL"הפאזל האנושי") מתאר ארבע טיפוסי "קצה". כל אחד מאיתנו עשוי למצוא את עצמו מתחבר ליותר מטיפוס אחד, אולם בד"כ, טיפוס אחד או שניים יאפיינו אותנו ואת העדפותינו.
 
את הטיפוסים נמדוד ע"י שני מדדים:
1) רגשות / מחשבות              2) חוץ / פנים
 
 
המודל מאפיין את טיפוסי ה"קצה" באופן מפורט ובסיטואציות שונות.
 
אם ננסה לתמצת את האפיון, נוכל לומר כי:
הססגוני : דומיננטי, מלא חיים, התלהבות ורעיונות, משתמש בדוגמאות, תיאורים ואסוציאציות, בד"כ לא ממוקד במטרה וקופץ מנושא לנושא. אוהב אנשים וזקוק לתשומת לב, לחיזוקים ומחמאות ולהיות במרכז.
לצוות, מביא איתו הססגוני: מנהיגות מכוונת אנשים, אנרגיות חיוביות מדבקות, חדשנות ויצירתיות, גיבוש , יכולת שכנוע וכושר דיבור מופלא, חום והרבה אמפתיה.
יחד עם זאת הוא עלול להביא עימו רעש, אי-סדר, וגישה שטחית ובלתי ממוקדת למשימה.
 
הענייני : דומיננטי ורשמי, אוהב לנהל וזקוק לשליטה. ממוקד במטרה ויעיל מאד. זקוק ל"תכלס" ולשורה תחתונה, הזמן יקר בעיניו עד כדי חוסר סבלנות.
הענייני מביא עימו לצוות: יכולות "ניהול ממוקד משימה" מצוינות, יכולת להשליט סדר, התמקדות בייעול תהליכים, התמקדות במטרה ואסרטיביות.
יחד עם זאת הוא אינו מצטיין ביחסי אנוש, הוא נכנס בקלות לקונפליקטים, הוא קצר רוח, וזקוק לשליטה.
                                   
המידעני: לא דומיננטי. אוהב לאסוף מידע, פרטים ונתונים. מתאר נושא בפרוט רב. מתייחס לחיים ברצינות,וניגש למשימות בצורה מובנית. מעדיף לאסוף מידע מאשר לעסוק ברגשות.
לצוות מביא איתו המידעני: "השפעה מייצבת" בדרכו המרוסנת. פעילות ללא הנחות, יכולות של בדיקות עומק, שמירה על נהלים וכללים ותיעוד מפורט ומדויק.
מאידך, הם אינם מצטיינים ביצירתיות ובחדשנות, הם אינם מביאים איתם אנרגטיות או יחסי אנוש טובים,
ואינם טובים בקבלת החלטות מהירות.
 
הפשרני: טיפוס לא דומיננטי. אוהב לעזור ולהקשיב. שונא עימותים וסכסוכים. כדי שכולם ירגישו טוב מוכן לוותר על רצונותיו ודעותיו. מעדיף לעסוק ברגשות .אוהב לתת שירות אך גם זקוק לאישורים באופן אישי. חשוב לו מאוד ה"ביחד".
הפשרני מביא איתו לצוות: יחסי אנוש מעולים ויכולת להתחבר לכל אחד ואחת בצוות, יכולות טובים של גישור במצבי קונפליקט ובעימותים.והשקעה בגיבוש הצוות. הפשרני ידוע בגישתו השירותית והנעימה, ובצורך העז שלו לעזור לאחרים. מאידך, הפשרני אינו ממוקד וזקוק למסגרת ברורה , הוא אינו "מנהיג" מטבעו ויעדיף לעבוד כחלק מהצוות, והוא זקוק לאישורים ולהכרה על פעולותיו.
 
לסיכום:
1. ע"מ לבנות את ה"צוות המנצח" אתה זקוק לכל ארבעת הטיפוסים. כל נקודות המבט חשובות, וצריכות לבוא לידי ביטוי.
 
2. כל טיפוס יכול להתאים לביצוע כל משימה או תפקיד, בהתאם לסיטואציה  הקיימת:
    לדוג': נניח שעלינו למצוא אדם שיתאים לתפקיד מנהל פרויקט.
    נבדוק מהי הסיטואציה בה אנו נמצאים: 
    האם הסיטואציה דורשת אדם בעל חשיבה יצירתית, כישורי מנהיגות ויכולת שכנוע ,
    או אז, כדאי שנציב למשימהססגוני.
 אולי קיימים אילוצי זמן, ועלינו להציב ענייני שיוביל את הפרויקט באופן יעיל ובזמן הקצר ביותר, ואולי דווקא הסיטואציה דורשת מחקר עומק ועבודת תיעוד רצינית, ואז עדיף לנציב למשימה מידעני .
לעומת זאת, אם אנשי הצוות מצויים בקונפליקטים תמידיים אשר פוגעים בתפקודם, כדאי להציב למשימה פשרני שיוכל לגשר על הפערים ולגבש את הצוות.
 
 3.מנהל שמכיר את אנשי הצוות שלו ואת העדפותיהם , מתחשב בסגנונות האישיים שלהם, ומדבר עם כל אחד מהם בשפתו הייחודית, יוכל להניע את אנשי הצוות שלו באופן אופטימאלי, ולאפשר לכל אחד מהם לבטא את הייחודיות שלו, וכך ייצור צוות מאושר ומתפקד:   "הצוות המנצח".
 
4.בצוות שבו העובדים מכירים את סגנונם האישי ואת הסגנונות של חבריהם תתאפשר תקשורת טובה ויעילה וימנעו "קצרי תקשורת" מיותרים ומעכבים.
 
ב"גבע סדנאות", מאפשרים היכרות מעמיקה עם המודל ועם יישומיו בהכשרות והדרכות  בתחומים שונים כגון: הרכבת הצוות המנצח, עבודת צוות וגיבוש, ניהול והנעת עובדים, שיווק ומכירות, תקשורת בינאישית ועוד.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
לייבסיטי - בניית אתרים